wirtualne-biura.com-logo

Doradztwo biznesowe — co warto wiedzieć?

Autor artykułu:
Redakcja

Na obecnym rynku gospodarczym ważne jest, aby organizacje znalazły sposób na wyróżnienie się i tym samym zwiększenie przychodów. Najlepiej przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów. Z tego artykułu dowiesz się, co ma to wspólnego z  doradztwem biznesowym. Omówimy, w jaki sposób usługi te mogą przyczynić się do sukcesu Twojej firmy. Uzyskasz także wgląd w zalety i wady tego rozwiązania. Przekonaj się, czy jest to odpowiednie dla Twojego biznesu!

Czym jest doradztwo biznesowe?

Czy to, co przeczytałeś we wstępie, brzmi interesująco? Zdecydowanie doradztwo biznesowe jest takim właśnie rozwiązaniem. To usługi doradcze dostosowane do różnych firm i ich sytuacji biznesowych. Pomagają organizacją poprawić ich wydajność. Analizują firmę i tworzą rozwiązania. Pomagają jednocześnie w osiągnięciu celów danej firmy. 

Właściciele firm powinni rozważyć skorzystanie z tych usług, gdy potrzebują katalizatora zmian lub chcą się rozwijać w wielu dziedzinach. Aby pojęcie to było dla Ciebie bardziej przejrzyste, omówimy poniżej, jak najczęściej przebiegają poszczególne etapy tego procesu.

Pierwszą fazą jest odkrywanie i poznawanie firmy. Jej celem jest poznanie biznesu klienta. Doradca poświęca czas, aby dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Zarówno od właściciela, jak i pracowników. Najczęściej poprzez zwiedzanie obiektu, spotkania z zarządem, pracownikami, czy też analizowanie sytuacji organizacji. Na tym etapie ważne jest, aby doradca i pracownicy firmy utrzymywali otwartą, jasną i przyjazną komunikację. Należy postrzegać tę współpracę jako partnerstwo.

Po opracowaniu dogłębnego zrozumienia firmy następuje faza oceny. Jej celem jest określenie, gdzie potrzebne są zmiany. Obejmuje to zarówno mocne, jak i słabe strony firmy, a także obecne i przewidywane problemy. Na tym etapie określane są również możliwości rozwoju firmy, zwiększenia zysków i wydajności. 

Oprócz identyfikacji problemów oraz możliwości doradca biznesowy opracowuje także plan działania. Doradca wdraża fazę restrukturyzacji lub nowego planu. Monitoruje postępy w realizacji planu i w razie potrzeby dostosowuje go. Zapewnia tym samym wsparcie aż do osiągnięcia celu, a nawet dalej. Choć wszelkie zmiany sugerowane przez doradcę mogą być wdrażane z jego pomocą lub też bez niej.

W jaki sposób usługi doradztwa biznesowego mogą pomóc Twojej firmie?

Każda organizacja ma inne potrzeby, cele, motywacje i względy, które skłoniły ją do korzystania z usług doradztwa. Niektóre firmy świadczące takie usługi, są w stanie zaoferować szeroki zakres usług. W ten sposób mogą dostosować pakiet usług do unikalnej sytuacji i budżetu każdego klienta.

Doradcy biznesowi zapewniają wsparcie w wielu dziedzinach przedsiębiorstwa. Obejmują one najczęściej:

 • marketing,
 • sprzedaż,
 • zasoby ludzie,
 • zarządzanie,
 • księgowość,
 • finanse,
 • logistyka,
 • inwestycje,
 • prawo,
 • techniczne,
 • projekty IT.

Doradcą biznesowym może być na przykład prawnik posiadających umiejętności w zakresie prawa gospodarczego lub też firmy konsultingowe, które oferują usługi dotyczące szerszej gamy działań związanych z biznesem.

Doradztwo biznesowe — zalety

Doradca biznesowy zapewnia obiektywizm i świeże spojrzenie na firmę. Może to być przydatne i pomóc w pełni wykorzystać potencjał Twojego biznesu. Osoba trzecia, profesjonalnym, ale także obiektywnym okiem oceni sytuację firmy. To często pierwszy krok do niezwykłej ścieżki firmy. Usługi doradztwa biznesowego przyśpieszają rozwój firmy i otwierają drzwi do nowych możliwości. Tym samym doradca biznesowy oferuje znaczną wartość dla organizacji.

Co więcej, doradcy biznesowi nie są najczęściej zaangażowani w prowadzenie jedynie jednej firmy. Wnoszą tym samym do Twojej organizacji doświadczenie z różnych firm i branż. Co pozwala oferować im kreatywne rozwiązania — to zdecydowanie kolejna zaleta. 

Doradztwo biznesowe to zatem dobre rozwiązanie zarówno dla organizacji rozpoczynających działalność, jak i tych, które chcą się rozwijać. Jeśli firma uzna, że współpraca nie jest korzystna, najczęściej można ją łatwo zerwać.

Doradztwo biznesowe — wady

Tam, gdzie zalety są najczęściej również i wady. Zapewne wielu osobom na myśl przyjdą od razu wydatki. Z pewnością nie zawsze jest to tania usługa. Tym samym inwestycja ta może wydawać się sprzeczna z intuicją w przypadku firmy, która stara się obniżyć koszty. Jednak zwrot z inwestycji może być znaczny i długotrwały. 

Jeśli firma zajmująca się doradztwem jest profesjonalna to na pewno początkowe koszty są warte inwestycji. W rezultacie oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze. Zatem wada ta może szybko przekształcić się w niezwykle korzystną zaletę. Oczywiście organizacja powinna śledzić korzyści oferowane przez doradcę w miarę wprowadzania przez niego zmian.

Kolejną wadą jest ryzyko doboru niewłaściwego usługodawcy. W związku z tym narażasz się na ryzyko nieosiągnięcia pożądanych rezultatów. Można jednak tego uniknąć. Sprawdź dokładnie referencje firm świadczących takie usługi. Przeprowadź bardzo dokładne badania podczas poszukiwań.

Copyright © 2018-2020 – Wszystkie prawa zastrzeżone.
Nasi partnerzy: